מאמרים

מהי הדיאטה הטובה ביותר לירידה במשקל - חלק א'

מאת יניב גולדשטיין   N.D.  R.Na 

ירידה במשקל, עיצוב הגוף, דיאטת חלבונים, דיאטת פליאו,דיאטת ספירת קלוריות.. מתפריט דל בשומן ועד דל בפחמימה... מה לא תנסו בדרך להגשמת חלומכם. מי לא עסק בזה? את מי זה לא עניין מעולם? ומי לא מוצאת עצמה כל החיים חיה ב "דיאטה" כזו או אחרת.. סיפור מוכר, נכון?


אז זהו, שאכן חשוב היום יותר מתמיד לשמור על רמת שומן תקינה בגוף ולאו דווקא מהצד החיצוני, מבחינת המראה, אלא יותר מהצד של הבריאות.


המונח להיות ב"עודף משקל" כבר לא ממש מדויק שכן אדם יכול לשקול ק"ג מסוים שלמראית עין יראה משקל גבוה מהממוצע אך בבדיקה מעמיקה של הרכב גופו ניתן יהיה להבחין כי מסת השומן שלו נמוכה ואילו מסת השריר גבוהה, ובמקרה שכזה האדם ייחשב לבריא יותר ולא משנה מה מראה המשקל הכללי.


אם כן, העניין העיקרי אשר צריך להעסיק את כולם הוא נושא ההשמנה – ההתייחסות צריכה להתמקד בעיקר ברקמת השומן. רקמה זו היא  זאת שתקדם מחלות מטבוליות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם ועוד... הנושא כל כך נחקר במאה הנוכחית ו"השמנה" מוגדרת כמחלת המאה ה-21, ובמחקרים אחרונים ממש מהתקופה האחרונה מדברים על כך שאנשים שסובלים מהשמנת יתר במשך 8 שנים רצופות יפגעו בבריאותם בהמשך החיים ואיכות חייהם תרד משמעותית. בפעם הבאה שתנסו להוריד במשקלכם אל תתייחסו רק למראה החיצוני ולמשקל הסופי אלא תשאפו לשפר את מצבכם הבריאותי, להרחיק מכם חולאים שונים ועל הדרך גם ליהנות ממראה טוב יותר. כך או כך, מה שצריך להעסיק אותנו בכל תהליך של ירידה במשקל הוא לא המשקל הסופי אלא רמת השומן הכללית, האם היא במגמת ירידה,במגמת עלייה, או בכלל "תקועה".


ההתייחסות המקצועית היום מדברת על "הרכב הגוף" – ממה גופנו מורכב. אנו יודעים שיש 2 רקמות עיקריות:
רקמת השומן (f.m) והרקמה הרזה (f.f.m) הכוללת שלד שרירים ונוזלי גוף. רובנו מזהים את רקמת השומן, את זו הקרובה לפני העור ואותה ניתן לתפוס ביד, אך שימו לב היא זו שפחות מטרידה כי ישנה רקמת שומן פנימית, כזו העוטפת את האיברים הפנימיים (שומן ויסרלי) והיא המסוכנת יותר. כאשר אנו רואים שישנה ירידה ברמות השומן בגוף ואפילו אם במראה לא תבחינו בכך בהתחלה, תהיו עדיין מרוצים שכן סביר להניח שישנה ירידה ברמת השומן העמוקה, זו המסוכנת, אשר בהמשך גם תבוא לידי ביטוי בשומן החיצוני יותר ותוכלו להבחין בשינוי.


לעומת זאת, מסת השרירים היא המסה הבריאה אותה אנו רוצים לשמר. לא מדובר במפתחי גוף שמטרתם להעלות את מסת השרירים מעל לממוצע אלא מסת שרירים הטבעית ביותר, האישית ביותר והבריאה ביותר לאדם האינדיבידואלי עצמו.


בעניין שמירת מסת השרירים אין ויכוח בקרב אנשי המקצוע ואנשי המדע שכן מסת שרירים היא זו שתשמור עלינו מהיווצרותן של מחלות, בעיקר אלו הקשורות בחילוף החומרים. מסת שרירים מעבר להיותה אולי יפה בעיניי רבים, היא חיונית, נחוצה ואף הכרחית על מנת לחיות טוב יותר, אך גם לה יש משקל ובחישוב הכללי כאשר אתם בודקים את משקלכם לאחר שבוע של שמירה על תזונה טובה ופעילות גופנית ורואים כי ישנה ירידה קלה במשקל או בכלל לא, אין זה אומר כלל שהתהליך אותו עברתם בשבוע זה אינו תקין, שכן יש להסתכל על התמונה הרחבה יותר, האם מסת השומן ירדה ואולי ישנה עלייה במסת השריר? שוב, המשקל הכללי לא קובע! מה שצריך לעניין אותנו היום זה האם ישנה ירידה במסת השומן או לא.


כעת שימו לב, בכל תהליך מהיר של ירידה במשקל מתקיים חוק ה-1/4, ומה הוא אומר? חוק ה-1/4 אומר שאם אדם ירד במשקל באופן מהיר סביר להניח ש-1/4 מהמשקל שירד מקורו במסת השרירים, אותה המסה שאנו רוצים לשמר ולטפח!!! זו שמסייעת לשמור על חילוף חומרים תקין וחשובה להמשך הדרך בכל תהליך של ירידה במשקל. לדוגמה, אם אדם ירד כ-10 ק"ג במשך חודש ימים, סביר להניח שבסביבות 2-3 ק"ג הופחתו ממסת שריריו. וזה גרוע!


אז מה בכל זאת עושים, ואיך עושים זאת נכון  - יורדים במשקל, מפחיתים את מסת השומן ושומרים על מסת השרירים ??


על כך במאמר הבא.